Rosyjski podręcznik geopolityki z 1997 roku przewidział przyszłość

"Założenia geopolityki"

„W USA wywołać konflikt rasowy i społeczny za pomocą Afro-Amerykańskich rasistów. Ukraina to nie państwo i zostanie anektowana. Turcja stanie się wrogiem Rosji. Anglię – odciąć od Europy.”

aleksander dugin

Aleksander Dugin

Aleksander Dugin to obecnie główny ideolog rosyjski, wyznawca idei panslawizmu, którego gruba, 600 stronicowa książka „Założenia geopolityki” jest podręcznikiem w moskiewskiej Akademii Sztabu Generalnego im. Woroszyłowa, szkolącej generałów Rosji na dwuletnich studiach wojskowych, w której zresztą studiował też Jaruzelski i wielu innych dowódców Ludowego Wojska Polskiego. Dugin przedstawia w niej szczegółowe plany ekspansji Rosji na świecie, które mają pozwolić Rosji na odzyskanie statusu supermocarstwa. Książka została napisana niemal 20 lat temu, a władze rosyjskie zrealizowały plan w niej zawarty – z tego powodu autor przewidział w niej niezwykle trafnie co będzie działo się na świecie dziś i czego możemy się jeszcze spodziewać. Żaden analityk amerykański ani europejski nie zrozumiał tak dobrze sytuacji w regionie i nie przewidział tego co Dugin. Dlatego prawie 20 lat po wydaniu książki, to jest dziś, warto się nad nią pochylić aby zobaczyć jak wiele prognoz się spełniło i jak bardzo Rosja osiągnęła swoje cele przez ten czas. A oto one:

„W USA wywołać konflikt rasowy i społeczny za pomocą Afro-Amerykańskich rasistów” – zamieszki rasowe w Ameryce, osiągnięte przy pomocy takich ruchów jak Black Lives Matter osiągnęły poziom z czasów białego rasizmu Ku-Klux-Klanu, dzielą kraj i powodują wiele ofiar. Odnawiają się nawet stare ruchy, takie jak rasistowskie Czarne Pantery, co destabilizuje Amerykę i dzieli jej obywateli jak nigdy dotąd, co widać po ostatnich wyborach prezydenckich.

Antypolicyjne zamieszki ruchu Black Lives Matter

Antypolicyjne zamieszki ruchu Black Lives Matter

„Ukraina to nie państwo i zostanie anektowana” – Dugin jest wielkim wrogiem Ukrainy, o której twierdzi że „To nie państwo, nie ma żadnego eksportu kulturowego, własnych grup etnicznych”. Z tego punktu widzenia Ukraina jest pewną Rosjo-Polską. W 2014 roku doradzał Putinowi inwazję dla zajęcie kraju i ponownego włączenia go do Rosji. W 2015 roku odbyła się inwazja na Krym, Donieck i Ługańsk która zakończyła się całkowitym militarnym sukcesem – armia ukraińska została rozbita w ciągu 4 tygodni.

„Anglię odciąć od Europy” – Brexit, wspierany przez Putina stał się faktem. Anglicy do teraz są zszokowani i sami nie wiedzą jak to się stało, zwłaszcza młodzież, która głosowała wcześniej za wyjściem z Unii Europejskiej i dała się zmanipulować. Do dzisiaj nie zaczęły się negocjacje dotyczące wyjścia, których początek planuje się dopiero na marzec, bo nikt w Anglii nie wie od czego nawet zacząć. Propaganda, szczególnie internetowa okazała się skuteczna i doprowadziła do osiągnięcia tego celu. Dugin chciał usunąć Anglię z Europy, bo wierzy, że jest to stały sojusznik Amerykanów i osłabienie wpływów brytyjskich w Unii Europejskiej będzie wzmacniało wpływy Rosji w Europie.

Turcja stanie się wrogiem Rosji, dlatego trzeba ją wewnętrznie osłabiać przez konflikt etniczny, wspierając Kurdów i inne grupy” – incydent w którym Turcja zestrzeliła rosyjskie myśliwce, zabijając dwóch pilotów stał się zarzewiem najpoważniejszego konfliktu między tymi krajami od stu lat i doprowadził do zamieszek w Moskwie i w Ankarze. Dugin uważa że Turcja jest naturalnym rywalem Rosji i jedyny sposób aby sobie z nią poradzić to wspieranie Kurdów – co również się udaje, a do dziś kurdyjski problem nie jest rozwiązany.

A co się dotąd nie sprawdziło?

Rosja nadal wykorzystuje narzędzia propagandy oraz siły militarnej aby dokonywać projekcji wpływów na ościenne kraje, ale nie ma bezwzględnej siły aby osiągnąć wszystkie cele. A oto czego jeszcze nie wykonano, a co jest w planie strategów z Moskwy, zawartym w „Założeniach geopolityki”:

– „Rozmontować Chiny” – 20 lat temu Dugin przewidział, że Chiny będą największym zagrożeniem Rosji, dlatego trzeba przeciągnąć na swoją stronę Indie, obydwie Koree i może się dołączyć jeszcze Wietnam i Indonezja, które to kraje mają uczestniczyć w powolnym demontażu Chin przez wpływy polityczne i wzniecanie tendencji separatystycznych, takich jak w Tybecie.

– „Polska musi mieć specjalny status w Unii Euroazjatyckiej” – Dugin nie jest specjalnie wrogiem Polski, jest gorącym zwolennikiem panslawizmu, ideologii powstałej już w XIX-wiecznym romantyzmie, według której państwa słowiańskie tworzą wspólnotę kulturową, dlatego muszą się trzymać razem. Polska powinna być krajem między Wschodem a Zachodem, ale oczywiście powinna wyznawać tradycyjne wartości konserwatywne.

Panslawizm

Panslawizm – najciemniejszy zielony to Słowianie południowi, średnio-zielony to Słowianie wschodni, a jasno-zielony – Słowianie zachodni, do których ma należeć też Polska.

– „Oś Rosyjsko-Islamska” – Rosja powinna przeciągać na swoją stronę państwa Islamskie (częściowo próbowano to zrobić w Syrii, ale Putin już wycofał stamtąd wojska lądowe, bo nie uzyskał od Assada czegokolwiek chciał), bo tradycyjne wartości Rosyjskie mają wiele wspólnego z Islamem. Państwa Islamskie mogłyby także pomóc w walce z świecką władzą Turcji, a szczególnie cenny byłby w tym Iran, w którym jest również wiele sentymentów antyamerykańskich.

Dziś Aleksander Dugin ma zakaz wjazdu do państw USA, ponieważ po zajęciu Krymu znalazł się na „czarnej liście” kilkudziesięciu oficjeli rosyjskich i urzędników wysokiej rangi. Jak należy go oceniać? Niewątpliwie jest inteligentnym człowiekiem – jego prace, z których wiele wydano także po angielsku (żadna książka nie jest na razie dostępna po polsku) są wnikliwą analizą dzisiejszej geopolityki i pełne są odwołań do filozofii, nauk społecznych i myślicieli dawnych i współczesnych, takich jak Fukuyama, Heidegger i Mahan i nie jest to nawiedzony bełkot, tylko wykład współczesnej imperialnej polityki rosyjskiej.

Dugin sprowadził na siebie pewne kłopoty po tym jak w 2014 roku w wywiadzie powiedział co należy zrobić z Ukraińcami: „Zabić, zabić, zabić. Jako profesor nie mam co do tego żadnych wątpliwości.”. 10 tysięcy studentów Uniwersytetu Łomonosowa w Moskwie którego jest wykładowcą podpisało wtedy petycję, żeby go usunąć z uczelni – bo taki tekst nie przejdzie nawet w Rosji. Rektor musiał się ugiąć i zabrał mu stanowisko dziekana Wydziału Socjologii. Ale to nie zmieniło dużo w jego myśli i karierze. Aleksander Dugin wydaje kolejne książki, nadal jest szarą eminencją Rosji i doradza generałom kolejne kroki.

 

10 Comments

 1. Panslawizm piękna idea może to sposób na pokój wieczny z Rosją niepotrzebna by była Ameryka i NATO w sumie zachód nieraz zdradził Polskę i te zabory to pomysł Prus które namówił caryce Katarzynę która była też germanka

  • Ze wschodu też nic nigdy dobrego nie spotkało, Nigdy : ) Sposób na wieczny pokój z rosją jest jeden, być silniejszym po prostu : ) Psy szczekają, a karawana jedzie dalej.

   • Jakby nie posiłki od Jarosława Mądrego z Rusi Kijowskiej udzielone Kazimierzowi Odnowicielowi, to nie wiem czy udałoby mu się odzyskać Mazowsze i odbudować państwo od podstaw.

     • Jak można zawdzięczać coś komuś, kogo nie było? Ukraińcy jako naród formalny powstali w XX-m wieku, choć po dziś dzień nie mają odrębnej od Ruskich kultury, posługują się schłopiałą odmianą języka rosyjskiego, bodaj jedyny wyróżnik stanowi religia grekokatolicka, ale to u turańców nie ma aż takiego znaczenia.

  • NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI jak pokój. Są dwie opcje – Albo będziemy w rosyjskiej strefie wpływu, albo będziemy jej wrogami. Wasalizm

  • Panslawizm nie istnieje, jest to szkodliwy mit. Słowianie typu turańskiego czyli Ruscy oraz ich odmiany jak Białorusini i Ukraińcy mają zupełnie inną mentalność niż Polacy czy Czesi. Nie mamy zbyt wielu wspólnych płaszczyzn, a za to mamy wiele takich, które nas dzielą.
   U wszelkiej maści turańców powszechnie akceptowanym systemem władzy jest samodzierżawie n.p. carat, ta carska struktura powtarza się na niższych szczeblach w postaci oligarchów, kacyków, niżej patrząc gangsterów, alfonsów itd. W naturalnej Polskiej kulturze coś takiego jest nie do pomyślenia, dzisiaj co prawda coś takiego po części funkcjonuje, ale jest to patologia naniesiona do Polski przez żydosowiecką okupację i trzeba dążyć do likwidacji tego wynaturzenia, a n ie się z nim bratać.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

szkice
Poprzedni artykuł

Arab gwałcił chińskie studentki w Bochum

buty New balance
Następny artykuł

Amerykanie palą buty New Balance w proteście przeciw Trumpowi