Korea Południowa wprowadza nowe kary za korupcję

korea korupcja

Córka prezesa największych koreańskich linii lotniczych Korea Air zatrzymana na lotnisku w 2014 roku. Przyczyną zatrzymania była awantura jaką zrobiła w samolocie, ponieważ dostała orzeszki makadamia w opakowaniu – a chciała żeby je podano na tacy. Władze zrobiły z tego skandalu pokazowy proces i skazały ją na rok więzienia bez zawieszenia za sprowadzenie niebezpieczeństwa lotniczego. Wyobraźmy sobie taką sytuację w Polscę!

Każdy urzędnik który weźmie łapówkę większą niż 900 dolarów (3500 złotych) zostaje natychmiast wyrzucony z pracy i nie będzie mógł pracować w sektorze publicznym przez 5 lat.

Kara dotyczy przyjmowania także korzyści innych niż gotówka, wręczanych na przykład w formie prezentów. Korea Południowa jest dzisiaj jednym z najbogatszych krajów w Azji, dzięki silnemu państwu, wsparciu dla biznesu i pracowitości obywateli. Znajduje się ona w grupie najszybciej rozwijających się państw i stworzyła globalne marki takie jak Samsung, LG, Kia, Daewoo, Hyundai dzięki postawieniu na nowoczesny przemysł i badania naukowe. Korea bardzo mocno walczy z korupcją, mając jeden z najlepszych systemów na świecie. Wszystkie dokumenty finansowe osób pełniących funkcje publiczne są digitalizowane i przechowywane w bazie danych, co pozwala łatwo skontrolować wpływy. Ponadto, uchwalono ustawę, poświęconą osobom które ujawniają korupcję, zabezpieczającą ich przed prawnymi konsekwencjami. Problemem pozostają tylko typowe dla Azji mega-korporacje z rodzinnymi powiązaniami, występujące także w Chinach i Japonii. W Korei nazywa się je czebolami („bogactwo klanu”) i wywodzą się od starej szlachty koreańskiej, która dawniej kontrolowała wielkie majątki ziemskie. Ich wpływy i powiązania z władzą są bardzo duże i nie ma dużo ludzi w Korei, którzy chcą i mogą przeciwstawić się im wpływom. Należą do nich wcześniej wymienione firmy.

Warto dodać, że historia Korei Południowej i historia Polski są bardzo podobne. Podobnie jak w Polsce, do roku 1987, w Korei Południowej rządziła wojskowa dyktatura, obalona w demokratyczny sposób, jednak odpowiedzialność rządzących zaprowadziła kraj do stabilizacji i bogactwa, mimo destabilizacji sytuacji przez sąsiada – Koreę Północną, najbardziej zamknięty reżim świata. Korea Dzisiaj, to Koreańczycy otwierają fabryki telewizorów w Polsce, a mogło być odwrotnie – mieliśmy podobne szanse na rozwój, poza tym, że Korei nie zrujnowały lata komunizmu i centralnie sterowanej, niewydolnej gospodarki.

1 Comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Hans Christian Strache
Poprzedni artykuł

Austria: Prawica wygrywa wybory samorządowe dzięki imigrantom

Następny artykuł

Strefa szariatu w Polsce? Nie, to forum „o kupie i siku”