Na Śląsku będą rodziły się upośledzone dzieci

Według amerykańskiego badania z 2005 roku, każde 20-μg/m3 PM10 w trzecim trymestrze powoduje spadek wagi noworodka o 22 gramy. Na poziomie obecnego 800-900 μg/m3 pyłu, w Rybniku będą rodziły się dzieci z wadami.

Obecnie powietrze w Polsce należy już do najbrudniejszych na świecie. Przebiliśmy już dawno Chińczyków z ich maseczkami i smogiem, z którego znani są na całym świecie. Skażenie powietrza jest tak duże, że w pewnym momencie na Air Quality Forecast skończyła się skala, i licznik pokazuje 999 PM10 w skali AQI (800-900 μg/m3 )na Śląsku, bo wyświetla najwyżej 3 cyfry – twórcy nie przewidzieli, że gdziekolwiek na świecie może on wynieść więcej niż 1000. Amerykańskie normy przewidują ostatnią skalę „Hazardous” czyli szkodliwe dla zdrowia każdego maksymalnie na poziomie od 400 do 500. A jednak nam się udało!

rybnik pm10

Stężenie nie powinno przekraczać 50 w skali AQI– w Rybniku zostało przekroczone więcej niż 20 razy. Brawo, rozjebaliście licznik – to nowy rekord! (10.01.17)

Pekin zanieczyszczenie powietrza

Dla porównania  najbardziej zanieczyszczona dzielnica stolicy Chin –  Południowy Pekin. Powietrze w Pekinie jest teraz 5 razy czystsze niż w Rybniku.

rybnik2

W wartościach bezwzględnych PM10 w Rybniku dochodzi do 800-900 μg/m3

Szkodliwe dla zdrowia rezultaty ekspozycji na PM czyli pył zawieszony, zostały opisane już chyba w wynikach kilku tysięcy badań medycznych, więc szkoda nawet czasu żeby się nad tym produkować. Kilka z prowadzonych badań dotyczyło jednak również wpływu emisji zanieczyszczeń w powietrzu na ciąże i prowadzone były w Czechach, Anglii i USA. Z badań o oddziaływaniu na płód które przejrzałem, najbardziej mierzalne wnioski daje amerykańskie badanie „Birth Outcomes and Prenatal Exposure to Ozone, Carbon Monoxide, and Particulate Matter: Results from the Children’s Health Study”. Jednoznacznie wskazuje ono, że tak wysoki poziom skażenia prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia płodu u matek, które są wystawione na zanieczyszczenie tej skali.

„Rezultaty urodzin i prenatalnej ekspozycji na ozon, tlenek węgla i cząsteczki zawieszone: wyniki badań nad zdrowiem dzieci”

W badaniu w periodyku medycznym „Environmental Health Perspectives”, zajmującym się wpływem czynników środowiskowych na zdrowie, naukowcy z National Institute of Environmental Health Sciences sprawdzili w 2005 roku jakie są skutki ekspozycji m.in. na pył zawieszony, badając ówczesne urodziny i wcześniejsze, żeby sprawdzić, czy dzieci które rodzą się i wychowują w syfie są mniej zdrowe od pozostałych dzieci. Oczywiście wniosek mógł być tylko jeden – pył zawieszony szkodzi i im większa koncentracja, tym większe skażenie. Największe szkody dla dziecka dokonują się w trzecim trymestrze ciąży: każde 20-μg/m3 PM10 (liczone jako średnio dzienna norma) powoduje spadek masy ciała noworodka 21,7 grama (w 95% przedziale ufności).

Konkretne liczby można zobaczyć w tabeli:

wpływ pyłu zawieszonego pm10 na dzieci

Przenosząc to na obecne warunki w Polsce, w tym modelu przekroczenie normy o 800-900 μg/m3 jakie teraz występuje, potencjalnie spowoduje średni spadek wagi noworodków o niecały kilogram, a wraz z tym wcześniejsze urodzenia, poronienia, wady wrodzone i gorszy rozwój płodu, a więc upośledzone dzieci. Niska waga po urodzeniu jest też skorelowana z niższą inteligencją dziecka i możliwością wystąpienia wielu chorób w późniejszym życiu, takich jak się cukrzyca typu II.

Jak widać oprócz pyłów szkodzi dodatkowo CO, którego także jest pełno w powietrzu, szczególnie na Śląsku, gdzie powszechnie w piecach oprócz miału pali się zużytymi oponami, plastikowymi butelkami i psim gównem.

strajk górników

Na zdjęciu polscy górnicy dbają o ekologię i wzorowo utylizują odpady

górnik na korbkę

Górnik na korbkę i jego kolega w dresie „Adidas” demonstrują swoje ubolewanie z powodu sytuacji zdrowotnej Polaków

Co można na to poradzić?

Nic, kobiety w ciąży nie powinny wychodzić z domu, jeśli chcą urodzić normalne dzieci. Jedyne co może  zmniejszyć ekspozycję to mniejszy poziom zanieczyszczenia, gdy skończy się zima – ale i tak normy będą dalej przekraczane, a ciąża dalej wystawiona na działanie skażonego powietrza, tylko w mniejszym stopniu. Rozwiązaniem może być też wyjazd poza miasto w sezonie grzewczym – ale nie każdy może to zrobić.

Pełne wyniki badań można przeczytać tutaj.

1 Comment

  1. Ten tekst potwierdza prawdę, że „papier jest cierpliwy i każdą bzdurę przyjme”
    Urodziłem się na Śląsku, po wojnie, w domustojącym obok koksowni. Co dzień w południe powietrze było brązowe i gryzące w gardle. Dziś koksowni nie ma a obok jest zielono.
    Nikt z moich braci ani bliskich nie zmarł na płuca ani z powodu złego powietrza, za wyjątkiem dziadka, który zmarł w 1962 r na pylicę płuc. Ale wtedy Śląsk był Polsce potrzebny, by mogła się rozwijać więc nikt nie zawracał sobie głowy śląskim powietrzem.
    Ale na Śląsku nigdy nie palono „psim gównem” bo tam był i jest węgiel (czasem nawet do wykopania w ogródku).

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

elrond antoni
Poprzedni artykuł

Prababcia modliła się do Elronda, bo myślała że to Święty Antoni

polska cia
Następny artykuł

Jak agent CIA widział Polskę w 1954 roku?