Rosja wypadła z listy top 5 krajów o największych wydatkach na wojsko

Władimir Putin ogląda samolocik

Władimir Putin ogląda samolocik

Wyprzedziły ją szybko zbrojące się Arabia Saudyjska i Indie. Rosja wypadła z rankingu militarnych potęg po raz pierwszy od 30 lat, a winne są spadające wpływy z ropy i gazu.

Nowy coroczny raport brytyjskiego wydawnictwa IHS Jane, specjalizującego się w militariach i wydawanego na całym świecie wskazuje, że budżety na obronność na całym świecie rosną, wynosząc w 2016 roku 1,57 tryliona dolarów. Ale nie w Rosji.

Gwałtowny wzrost wydatków Arabii Saudyjskiej i Indii na nową broń spowodował, że Rosja wypadła z listy, zajmując obecnie szóste miejsce na świecie, z budżetem 41,4 miliarda dolarów na obronność. Analitycy przewidują, że budżet Rosji na zbrojenia dalej będzie się kurczył do i do 2020 roku Rosję wyprzedzi jeszcze Francja.

Pierwsze miejsce niezmiennie zajmują Stany Zjednoczone które na wojsko wydają 622 miliardy dolarów, czyli 15 razy tyle co Rosja. Drugie miejsce mają Chiny z budżetem 191,7 miliarda. Trzecia jest Anglia, wydająca 53,8 miliarda, a następnie Indie – drugi najludniejszy kraj świata – 50,6 miliarda dolarów i Arabia Saudyjska – 48,6 miliarda, której władze, rodzina rządząca obawiają się przewrotu „arabskiej wiosny” w swoim kraju, takiej jak w Syrii, Tunezji albo w Libii, dlatego powiększają wojsko.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

heidelberg
Poprzedni artykuł

12-latek próbował wysadzić się na jarmarku bożonarodzeniowym

muzułmanie pozywają Niemcy
Następny artykuł

Tysiące uchodźców pozywa Niemcy