Ostatni nomadzi świata – Tsaatan z Mongolii

Cywilizacja dotarła wszędzie i nie ma już wielu nomadów na świecie. W górach Mongolii zostało 40 ostatnich rodzin wypasających renifery i żyjących jak przed tysiącami lat – ale i oni wkrótce znikną.

Plemię Tsaatan żyjące w ajmaku (województwie) chubsugulskim to ostatnie z plemion nomadów żyjących na świecie. Od tysięcy lat wypasają swoje renifery na subarktycznym obszarze Mongolii, przenosząc się z miejsca na miejsce wielokrotnie w ciągu roku. Renifery dostarczają im mięso, ser, mleko, skóry, futra, nawozu do rozpałki z suszonych odchodów i rogów. Ostatnie 40 rodzin zmniejsza się coraz bardziej, bo młodzi nie chcą już żyć jak ich ojcowie i emigrują na południe – do nielicznych miast. Te zdjęcia wykonane przez belgijskiego fotoreportera Pascala Mannaertsa są zapisem ich kończącej się epoki.

renifery

Wypasane renifery żyją we wspólnocie z ludźmi i traktują swoich właścicieli z ufnością

Dziewczynka śpi na grzbiecie renifera

Dziewczynka śpi na grzbiecie renifera

Tuwszinbajar i Ułżisajhan – siostry

Tuwszinbajar i Ułżisajhan – siostry

Plemię żyje w jurtach – namiotach opartych na gałęziach brzozy

Plemię żyje w jurtach – namiotach opartych na gałęziach brzozy

gotowanie mleka

Gotowanie mleka renifera w jurcie, aby przyrządzić z niego ser. To jeden z głównych składników diety nomadów. Większość azjatów cierpi na nietolerancję laktozy i nie może pić mleka. Wyjątkiem są jedynie plemiona nomadów, w których metodą naturalnej selekcji żyją ci, którzy mogą jeść produkty mleczne. Dla nas, ludzi z Zachodu, taki ser byłby jednak niestrawny, a nawet niebezpieczny. To mleko zawiera ogromną ilość bakterii i pasożytów, których nie przyjęłyby nasze delikatne żołądki. Tylko ci, którzy posiadają genetyczną odporność, bo nabyli ją przez tysiące lat nomadycznego życia mogą bezpiecznie jeść te produkty. Dlatego gdybyście byli kiedyś w Mongolii – nie przyjmujcie mleka od nieznajomych nomadów 🙂

Rodzina z reniferami

Rodzina z reniferami

8

Renifery trzeba wyprowadzić na pastwiska, co zajmuje cały dzień. Oczywiście, można na nich jeździć, bo to silne zwierzęta.

telefony komórkowe są wszędzie.

Samojebka – telefony komórkowe są wszędzie.

10

Dziewczynka właśnie nauczyła się, że renifer może ugryźć.

Pod wieczór renifery się doi – tylko trzeba je najpierw dogonić.

Pod wieczór renifery się doi – tylko trzeba je najpierw dogonić.

12

Herbata z mlekiem to tradycyjny napój w górskich rejonach Azji.

Mongolscy kowboje

Mongolscy kowboje

Czas na papieroska – we wschodniej Azji się dużo pali.

Czas na papieroska – we wschodniej Azji dużo się pali.

To jedno z ostatnich pokoleń, które tak żyje. Niedługo ich już nie będzie, a bezkresne stepy pozostaną puste. Trudno się jednak im dziwić – to życie nie jest łatwe, a młodzi chcą żyć lepiej, tak jak ich rówieśnicy z Ułan Bator – szybko rozwijającej się stolicy Mongolii. Świat poganiaczy reniferów odejdzie do historii i pozostanie już tylko legendą.

16

2 Comments

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

akcje walt disney
Poprzedni artykuł

Disneyland szuka stażysty na stanowisko ds. antyterroryzmu

wygnanie
Następny artykuł

Pierwsza Niemka wygnana z domu