Marcin Luter: Twórca Niemieckiej Nienawiści do Żydów

w Historia/Ludzie

 

luter antysemityzm

Luter jest znany przede wszystkim jako człowiek który protestował przeciw odpustom i wszczął wojnę religijną która podzieliła chrześcijaństwo, ale ma on na koncie jeszcze jedno wątpliwe osiągnięcie, troskliwie pomijane przez Niemców. Twórca protestantyzmu nienawidził Żydów, nazywał ich „robakami” i już w XVI wieku chciał palić synagogi. Korzenie zajadłej niemieckiej nienawiści do Żydów są zatem protestanckie: bez Lutra nie byłoby Hitlera.

Luter a Żydzi

Luter napisał trzy pełne nienawiści i jadu książki pod adresem Żydów: „O Żydach i ich kłamstwach”, „O Schem Hamphora” i „Ostrzeżenie przed Żydami”.

W opublikowanym w 1543 roku grubym traktacie swojego autorstwa „O Żydach i ich kłamstwach”, pisze tak:

„Po pierwsze, trzeba podłożyć ogień pod ich synagogi i szkoły… Musimy to zrobić w imię naszego Pana i Chrześcijaństwa, aby Bóg widział jak dobrymi jesteśmy Chrześcijanami”

„Po drugie, ich domy muszą być zburzone i zniszczone

„Po trzecie, zalecam aby ich modlitewniki i pisma talmudyczne w których naucza się tych bluźnierstw, przekleństw i kłamstw zostały im odebrane.”

„Po czwarte, rabini powinni mieć zakaz nauczania, a jeśli go złamią należy im obcinać ręce i nogi„.

Luter twierdzi też dalej że żydom należy odebrać prawa, odebrać im pieniądze i że należy ich zmusić do pracy przymusowej (widzicie podobieństwa?). Na te i podobne obsesje składa się ponad 120 stron jego antysemickich wypocin – a to tylko jedna z trzech jego antyżydowskich książek.

W tej trzeba przyznać. plugawej lekturze, Luter prezentuje się tutaj jako krwawy sadysta. Takie słowa nie mogłyby nawet znaleźć się w Mein Kampf ponieważ nawet Hitler przed przejęciem władzy nie pozwalał sobie na tak dosłowne nawoływanie do zbrodni, ograniczając się w sztandarowym dziele nazizmu do nieco ezoterycznych bredni o „Nadczłowieku” i „Żydowskim zagrożeniu” i „Judeobolszewizmie”.

Czy Marcin Luter inspirował Niemieckich nazistów?

O, jeszcze jak. Powyższe uwagi Lutra zostały w całości wykorzystane jako notatki do Nocy Kryształowych Noży, wielkiego pogromu w Niemczech. Antyżydowskie prace Lutra były także chętnie drukowane podczas rządów nazistów, a pierwsza edycja księgi była wystawiana za szkłem i obnoszona na wiecach norymberskich niczym święty Graal nazizmu. W grudniu 1941 roku, konfederacja kościołów ewangelickich opublikowała nawet oświadczenie w którym zachęcała do znakowania Żydów żółtymi gwiazdami i chwaliła niemieckie władze za to, że usuwają ich z Niemiec.

Julius Streicher – zawisnął ostatecznie na szubienicy

Podczas Procesów Norymberskich Julius Streicher, drugi po Goebbelsie propagandysta Hitlera i wydawca nazistowskiego czasopisma Der Sturmer twierdził nawet, że jeśli on stoi przed sądem, to powinien „także przed nim stanąć Luter”. Streicher na okładce Sturmera umieścił motto Lutra: „Żydzi to nasze nieszczęście”.

Złowieszcza okładka Sturmera z 1934 roku

Co ciekawe Noc Kryształowa, dokonana przez bojówki SA i zwykłych Niemców, odbyła się 10 listopada 1938 roku w rocznicę urodzin Wielkiego Reformatora.

Żyd zaglądający świni pod ogon i ssący jej pierś – okładka luterańskiego paszkwila „O Schem Hamphora„.

Podsumowując

Jeśli zastanawiasz się, czy Polaków można nazwać antysemitami, zwróć uwagę jak głęboko nienawiść jest zakorzeniona w niemieckiej kulturze: od Lutra do Hitlera, aż do nowej fali islamskich imigrantów. Antysemityzm jest obecnie niemal systemowy w Niemczech i jest już powszechny szkołach. W czasie kiedy Luter drukował swe pełne nienawiści wypociny na nowym wynalazku – prasie drukarskiej – Polska, wówczas pod długimi rządami Zygmunta Starego stała się najbardziej tolerancyjnym krajem Europy, a może i świata, i przyjmowała wypędzoną z Francji, Hiszpanii i Niemiec diasporę żydowską. Luteranie powinni oczyścić się z brunatnego szlamu wyrzyganego przez Lutra i pokajać się za te głębokie myśli twórcy Reformacji, ale nigdy tego nie zrobili. Niemcy, ogarnijcie się – a przynajmniej nie szkalujcie waszych sąsiadów.

Dodaj komentarz

Twój e-mail nie będzie opublikowany.

*